Ekspresy do kawy

Aktywne fitry

Ekspresy do kawy gastronomiczne

Niektórzy ludzie ekspres do kawy nazywają sercem kawiarni. Bez wątpienia jest to trafne stwierdzenie, ponieważ bez niego nie byłoby możliwe prowadzenie dobrego lokalu. 

Jaki ekspres do kawy wybrać?

Na rynku można zetknąć się z różnymi rodzajami ekspresów do kawy: przelewowymi, ciśnieniowymi (ręcznymi lub automatycznymi). Wybór to kwestia indywidualna, uzależniona od preferencji i zapotrzebowania.

Ekspresy przelewowe to urządzenia najprostsze w konstrukcji i systemie parzenia kawy, który jest podobny do zalewania wodą kawy w filiżance. Są stosunkowo niedrogie i służą przede wszystkim do jednorazowego przygotowania większej ilości pobudzającego płynu, który później jest utrzymywany w odpowiedniej temperaturze (jeśli sprzęt wyposażony został w podgrzewacz).

 Ekspresy ciśnieniowe mają więcej funkcji, bardziej skomplikowaną budowę i inny sposób parzenia, uzależniony od modelu sprzętu. Ogólna zasada ich działania polega na przepuszczeniu gorącej wody pod ciśnieniem przez zmieloną kawę, co powoduje skraplanie się czarnego naparu. Występują one w trzech wersjach: ręcznej, automatycznej i kapsułkowej.  

Wersja manualna zwana inaczej kolbową lub dźwigniową charakteryzuje się dużą ilością parametrów, które można kontrolować oraz bardziej skomplikowaną obsługą. Jeśli taki ekspres nie posiada wbudowanego młynka należy pamiętać o jego dodatkowym zakupie. Ten typ ekspresów jest najczęściej wybieranym przez właścicieli punktów serwujących kawę i dbających o dobry poziom restauracji. Mimo tego kawa z ekspresu automatycznego nie odbiega pod względem jakości od tej wytwarzanej w ekspresie kolbowym. Za to jej przyrządzenie jest o wiele prostsze, ponieważ często obsługa ogranicza się do naciśnięcia odpowiedniego guzika. Wybór takiego urządzenia to doskonałe ułatwienie pracy i oszczędność czasu. 

Poza tymi standardowymi ekspresami producenci oferują ekspresy na kapsułki, które są proste w konstrukcji i użytkowaniu, lecz stosować do nich można tylko jeden rodzaj kawy przewidziany przez producenta i zamknięty w specjalnie do tego przeznaczonych kapsułkach. 

Produkt dodany do porównania